Pre poskytnutie čo najlepších slúžieb používame súbory "cookies" na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom tiež na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Kliknutím na tlačidlo „Súhlasím“ súhlasíte s využívaním cookies.
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Mgr. Branislav Kovár, PhD.: Kolaps civilizácií
Po finančnej kríze v roku 2008 a arabských revolúciách v roku 2010/2011 sa čoraz viac do popredia dostáva problematika kolapsov a zmien v spoločnosti. Tento záujem zvýšili aj aktuálne klimatické problémy a pandémia spôsobená ochorením COVID-19 alebo hrozba jadrového konfliktu. Archeológia a história sa vďaka tomuto záujmu stávajú vedami 21. storočia, pretože so zánikmi a pádmi starých civilizácii a spoločností majú najviac skúseností.
V prednáške sa pokúsime odpovedať, prečo skolabovala Západorímska ríša, ako kamenné sochy prispeli k zániku osídlenia Veľkonočného ostrova. Budeme sa rozprávať, ako to bolo s koncom vikinských osád v Grónsku, alebo ako Malá doba ľadová a pandémia moru skoro zničili našu spoločnosť v stredoveku. Spomenieme aj zánik starých Mayov a problémy v Egypte v dobe bronzovej.
Kolaps nikdy nespôsobila jedna príčina. Na prednáške si povieme niečo o starovekých a stredovekých epidémiách, o klimatických zmenách, o historickej ekonomike, o vojnách a o migrácií obyvateľstva. Kolapsy nás sprevádzajú už od vzniku prvých miest a štátov. Každý zánik je iný, ale i tak nájdem medzi nimi množstvo podobných znakov. Mnohé z nich sú viditeľné aj dnes.
Počas prednášky sa budeme pýtať a hľadať odpovede na tieto otázky: Čo a kto kolabuje? Prečo nastal kolaps? Existovali spoločnosti, ktoré prežili vlastný kolaps?
Mgr. Branislav Kovár, PhD., vyštudoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Zúčastnil sa archeologických expedícií vo Francúzsku, v Kuvajte, v Guatemale a v Sudáne. Pracuje v Archeologickom ústave SAV v Nitre. Voľný čas venuje portálu HistoryLab.sk. Je spoluautorom kníh Kolaps očami archeológie, Archaeology of Failaka and Kuwaiti coast, História pre zaneprázdnených a Epidémie v dejinách. Napísal knihu Sila zániku. Kolapsy starovekých a stredovekých spoločností. Práve teraz vychádza nová kniha – Klíma v dejinách. Ako ľudí ovplyvňovala príroda a klimatické zmeny.
Prednáška bola realizovaná online, záznam je dostupný na YouTube:
Dátum a čas konania prednášky: 27. 4. 2023 o 17:30 – 19:00
Prednáškový cyklus z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.